Texas Instruments LP38856SX-0.8
LP38856SX-0.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP38856SX-0.8
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5
Datasheet Download
LP38856SX-0.8.pdf
Availability of LP38856SX-0.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38856SX-0.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38856SX-0.8
Internal Part NumberEIS-LP38856SX-0.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38856SX-0.8
Related LinksLP3885, LP38856SX-0.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38856SX-0.8 Details Description
Related parts for LP38856SX-0.8
IC MCU 4K FLASH 256B 20-DIP datasheet.pdf
IC MOD PH-LINE GERMANY 1.07" PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V C0G 1206 datasheet.pdf
IC ONE-CHIP RADIO 64HTQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 3K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20.6VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf