Vishay/Dale RWR74S8R06FSBSL
RWR74S8R06FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S8R06FSBSL
Brief Description
RES 8.06 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S8R06FSBSL.pdf
Availability of RWR74S8R06FSBSL
QUANTITY
RWR74S8R06FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S8R06FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S8R06FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S8R06FSBSL
Related LinksRWR74S8, RWR74S8R06FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S8R06FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S8R06FSBSL
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
I/O MOD 48 DIGITAL 48 SOLID ST datasheet.pdf
60710-5 REAR CUTOFF PUNCH datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 133 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RCPT MALE 4POS PNL MNT .3M LEAD datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PUNCH UNIT ASSY 1/2 CONDUIT datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.75X2.25" datasheet.pdf
M12 8 POS F-F STRT 2MTR datasheet.pdf