Vishay/Dale RWR74S8R30FSBSL
RWR74S8R30FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S8R30FSBSL
Brief Description
RES 8.3 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S8R30FSBSL.pdf
Availability of RWR74S8R30FSBSL
QUANTITY
RWR74S8R30FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S8R30FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S8R30FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S8R30FSBSL
Related LinksRWR74S8, RWR74S8R30FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S8R30FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S8R30FSBSL
RES SMD 12.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 33PF 2606 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
SURGE PROTECT PLUGGABLE 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 2% 0.4W 0204 datasheet.pdf
TERMINAL SAK 10 EN PA BLACK datasheet.pdf
CER RESONATOR 8.0MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf
LATCH, LOWER JAW datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 16 V datasheet.pdf