Vishay/Dale RWR74S9091FPBSL
RWR74S9091FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S9091FPBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S9091FPBSL.pdf
Availability of RWR74S9091FPBSL
QUANTITY
RWR74S9091FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S9091FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S9091FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S9091FPBSL
Related LinksRWR74S9, RWR74S9091FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S9091FPBSL Details Description
Related parts for RWR74S9091FPBSL
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 18A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
MGRID HDR SMT W/CAP .38AULF datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 565MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf