Vishay/Dale RWR74S9091FRRSL
RWR74S9091FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S9091FRRSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S9091FRRSL.pdf
Availability of RWR74S9091FRRSL
QUANTITY
RWR74S9091FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S9091FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S9091FRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S9091FRRSL
Related LinksRWR74S9, RWR74S9091FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S9091FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S9091FRRSL
FUSE 100A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 36.7KHZ RSIP-A3 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf