Vishay/Dale RWR74S97R6FRRSL
RWR74S97R6FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S97R6FRRSL
Brief Description
RES 97.6 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S97R6FRRSL.pdf
Availability of RWR74S97R6FRRSL
QUANTITY
RWR74S97R6FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S97R6FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S97R6FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S97R6FRRSL
Related LinksRWR74S9, RWR74S97R6FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S97R6FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S97R6FRRSL
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 160X32 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf