Vishay/Dale RWR74SR150DSRSL
RWR74SR150DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR150DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR150DSRSL.pdf
Availability of RWR74SR150DSRSL
QUANTITY
RWR74SR150DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR150DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR150DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR150DSRSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR150DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR150DSRSL Details Description
Related parts for RWR74SR150DSRSL
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf