Vishay/Dale RWR74SR180DRBSL
RWR74SR180DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR180DRBSL
Brief Description
RES 0.18 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR180DRBSL.pdf
Availability of RWR74SR180DRBSL
QUANTITY
RWR74SR180DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR180DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR180DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR180DRBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR180DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR180DRBSL Details Description
Related parts for RWR74SR180DRBSL
CONN TERM BLOCK 5.08MM 7POS BK datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 45NS 52PLCC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20TSSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3PHASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf
POT 75 OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf