Vishay/Dale RWR74SR180DRRSL
RWR74SR180DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR180DRRSL
Brief Description
RES 0.18 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR180DRRSL.pdf
Availability of RWR74SR180DRRSL
QUANTITY
RWR74SR180DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR180DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR180DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR180DRRSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR180DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR180DRRSL Details Description
Related parts for RWR74SR180DRRSL
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 2V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GP 12.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 200A D-67 datasheet.pdf