Vishay/Dale RWR74SR511FRBSL
RWR74SR511FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR511FRBSL
Brief Description
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR511FRBSL.pdf
Availability of RWR74SR511FRBSL
QUANTITY
RWR74SR511FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR511FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR511FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR511FRBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR511FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR511FRBSL Details Description
Related parts for RWR74SR511FRBSL
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 20-QFN (3x4) datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
2P IMPACT RAM 10COL DUAL WALL SN datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf