Vishay/Dale RWR74SR511FRS73
RWR74SR511FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR511FRS73
Brief Description
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR511FRS73.pdf
Availability of RWR74SR511FRS73
QUANTITY
RWR74SR511FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR511FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74SR511FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR511FRS73
Related LinksRWR74SR, RWR74SR511FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR511FRS73 Details Description
Related parts for RWR74SR511FRS73
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
FACEPLATE SNAPSCREW WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 22POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf