Vishay/Dale RWR74SR604FRRSL
RWR74SR604FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR604FRRSL
Brief Description
RES 0.604 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR604FRRSL.pdf
Availability of RWR74SR604FRRSL
QUANTITY
RWR74SR604FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR604FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR604FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)