Vishay/Dale RWR78N1002FRBSL
RWR78N1002FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1002FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1002FRBSL.pdf
Availability of RWR78N1002FRBSL
QUANTITY
RWR78N1002FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1002FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N1002FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1002FRBSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N1002FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1002FRBSL Details Description
Related parts for RWR78N1002FRBSL
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/MSD34K datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 300MA 190 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf