Vishay/Dale RWR78N1052BSS73
RWR78N1052BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1052BSS73
Brief Description
RES 10.5K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1052BSS73.pdf
Availability of RWR78N1052BSS73
QUANTITY
RWR78N1052BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1052BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78N1052BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1052BSS73
Related LinksRWR78N1, RWR78N1052BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1052BSS73 Details Description
Related parts for RWR78N1052BSS73
TRANS NPN 25V 0.05A SOT23 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16DIP datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 65A 530V PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC DRVR LVL SHIFTER datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf