Vishay/Dale RWR78N10R5FSRSL
RWR78N10R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N10R5FSRSL
Brief Description
RES 10.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N10R5FSRSL.pdf
Availability of RWR78N10R5FSRSL
QUANTITY
RWR78N10R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N10R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N10R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N10R5FSRSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N10R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N10R5FSRSL Details Description
Related parts for RWR78N10R5FSRSL
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
HAND CRIMP datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
SW MINI SPDT LNG HNG LEVER 250V datasheet.pdf
INVERTER 200W 12VDC 2OUTLET datasheet.pdf