Vishay/Dale RWR78N1500FRRSL
RWR78N1500FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1500FRRSL
Brief Description
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1500FRRSL.pdf
Availability of RWR78N1500FRRSL
QUANTITY
RWR78N1500FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1500FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N1500FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1500FRRSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N1500FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1500FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N1500FRRSL
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 5POS datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf