Vishay/Dale RWR78N1500FSS73
RWR78N1500FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1500FSS73
Brief Description
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1500FSS73.pdf
Availability of RWR78N1500FSS73
QUANTITY
RWR78N1500FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1500FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78N1500FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1500FSS73
Related LinksRWR78N1, RWR78N1500FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1500FSS73 Details Description
Related parts for RWR78N1500FSS73
RELAY TIME DELAY DPDT 10A 120VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET STAGE BOOST 500V V1-A datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 9V datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 4PORT 288BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf