Vishay/Dale RWR78N1R54FRBSL
RWR78N1R54FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1R54FRBSL
Brief Description
RES 1.54 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1R54FRBSL.pdf
Availability of RWR78N1R54FRBSL
QUANTITY
RWR78N1R54FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1R54FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N1R54FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1R54FRBSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N1R54FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1R54FRBSL Details Description
Related parts for RWR78N1R54FRBSL
FIXED IND 820NH 260MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2067 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV N2500 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HAT SUPPORT datasheet.pdf
MICRO 100C S 20" RBW NI datasheet.pdf
DIODE PIN 30V SOD80 MINIMELF-M datasheet.pdf