Vishay/Dale RWR78N20R0FSBSL
RWR78N20R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N20R0FSBSL
Brief Description
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N20R0FSBSL.pdf
Availability of RWR78N20R0FSBSL
QUANTITY
RWR78N20R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N20R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N20R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N20R0FSBSL
Related LinksRWR78N2, RWR78N20R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N20R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR78N20R0FSBSL
CONN PLUG 80 POS VERT DUAL PCB datasheet.pdf
CONN SPRING 19POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
STATIC FIELD METER, DIGITAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf