C&K Components A12505RNCQ
A12505RNCQ picture photo
Mfg. Part Number
A12505RNCQ
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SW ROTARY SP 8POS PC MNT 125V
Datasheet Download
A12505RNCQ.pdf
Availability of A12505RNCQ
QUANTITY
A12505RNCQ Order Process
Ship out your order
Specifications of A12505RNCQ
Internal Part NumberEIS-A12505RNCQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length12.70mm
Angle of Throw45°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel14.48mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A12505RNCQ
Related LinksA1250, A12505RNCQ Datasheet, C&K Components Distributor
A12505RNCQ Details Description
Related parts for A12505RNCQ
MEMORY CARD FLASH 128MB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
F160 KEYPAD EXTENSION CABLE 15 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.2NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf