Vishay/Dale RWR78N28R7FSRSL
RWR78N28R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N28R7FSRSL
Brief Description
RES 28.7 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N28R7FSRSL.pdf
Availability of RWR78N28R7FSRSL
QUANTITY
RWR78N28R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N28R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N28R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N28R7FSRSL
Related LinksRWR78N2, RWR78N28R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N28R7FSRSL Details Description
Related parts for RWR78N28R7FSRSL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 35A 1600V PWS-A datasheet.pdf
3RD SPEED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SS0P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIPOL 136-150MHZ 2 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf