Vishay/Dale RWR78N2R74FSB12
RWR78N2R74FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N2R74FSB12
Brief Description
RES 2.74 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N2R74FSB12.pdf
Availability of RWR78N2R74FSB12
QUANTITY
RWR78N2R74FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N2R74FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N2R74FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)