Vishay/Dale RWR78N3010FRBSL
RWR78N3010FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N3010FRBSL
Brief Description
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N3010FRBSL.pdf
Availability of RWR78N3010FRBSL
QUANTITY
RWR78N3010FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N3010FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N3010FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N3010FRBSL
Related LinksRWR78N3, RWR78N3010FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N3010FRBSL Details Description
Related parts for RWR78N3010FRBSL
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 820MA 90 MOHM datasheet.pdf