Vishay/Dale RWR78N35R7FRB12
RWR78N35R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N35R7FRB12
Brief Description
RES 35.7 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N35R7FRB12.pdf
Availability of RWR78N35R7FRB12
QUANTITY
RWR78N35R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N35R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N35R7FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N35R7FRB12
Related LinksRWR78N3, RWR78N35R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N35R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR78N35R7FRB12
RES SMD 13K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2924 datasheet.pdf