Vishay/Dale RWR78N38R3FRRSL
RWR78N38R3FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N38R3FRRSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N38R3FRRSL.pdf
Availability of RWR78N38R3FRRSL
QUANTITY
RWR78N38R3FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N38R3FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N38R3FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N38R3FRRSL
Related LinksRWR78N3, RWR78N38R3FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N38R3FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N38R3FRRSL
MULTMETR DMM 6000CNT 600V datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.67K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8CH ANLG 16SOIC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MIC-C RCPT FEM 5/C 22AWG 1FT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG GRY datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf