Vishay/Dale RWR78N40R2FRRSL
RWR78N40R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N40R2FRRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N40R2FRRSL.pdf
Availability of RWR78N40R2FRRSL
QUANTITY
RWR78N40R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N40R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N40R2FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N40R2FRRSL
Related LinksRWR78N4, RWR78N40R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N40R2FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N40R2FRRSL
RES SMD 1.13KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR60S/AE60M/CPC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/135 1.5 BK datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD R/A GOLD datasheet.pdf
SNSR IMAGE DGTL HISPI 48-LCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOC VER OPNN THR datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
28S-12P HPC POWER BLADE-INS datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf