Vishay/Dale RWR78N47R5FSBSL
RWR78N47R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N47R5FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N47R5FSBSL.pdf
Availability of RWR78N47R5FSBSL
QUANTITY
RWR78N47R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N47R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N47R5FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N47R5FSBSL
Related LinksRWR78N4, RWR78N47R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N47R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR78N47R5FSBSL
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT ACTUATOR RED datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
P-CLAMP datasheet.pdf
KPSE 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf