FFF 10018783-12003TLF
10018783-12003TLF picture photo
Mfg. Part Number
10018783-12003TLF
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB
Datasheet Download
10018783-12003TLF.pdf
Availability of 10018783-12003TLF
QUANTITY
10018783-12003TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10018783-12003TLF
Internal Part NumberEIS-10018783-12003TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
PCN Assembly/OriginPCI Devices 10/Mar/2011
Standard Package30
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions164
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10018783-12003TLF
Related Links10018783, 10018783-12003TLF Datasheet, FFF Distributor
10018783-12003TLF Details Description
Related parts for 10018783-12003TLF
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
IC OCT TRNS 8BIT LTCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A X2-DFN-4 datasheet.pdf