Vishay/Dale RWR78N6190FRRSL
RWR78N6190FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N6190FRRSL
Brief Description
RES 619 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N6190FRRSL.pdf
Availability of RWR78N6190FRRSL
QUANTITY
RWR78N6190FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N6190FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N6190FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N6190FRRSL
Related LinksRWR78N6, RWR78N6190FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N6190FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N6190FRRSL
SWITCH SPST GOLD 7 SEC 50V datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 26A ADJ 13SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY QSL PLUG PIGTAIL 3POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
HELASIGN .75 X .5 X 2 120/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf