Vishay/Dale RWR78N6R65BRRSL
RWR78N6R65BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N6R65BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N6R65BRRSL.pdf
Availability of RWR78N6R65BRRSL
QUANTITY
RWR78N6R65BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N6R65BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N6R65BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)