Vishay/Dale RWR78N75R0FRRSL
RWR78N75R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N75R0FRRSL
Brief Description
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N75R0FRRSL.pdf
Availability of RWR78N75R0FRRSL
QUANTITY
RWR78N75R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N75R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N75R0FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N75R0FRRSL
Related LinksRWR78N7, RWR78N75R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N75R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N75R0FRRSL
CONN MAG-MATE TAB FAST .250 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL INV 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf