Vishay/Dale CRCW06031R18FNEA
CRCW06031R18FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R18FNEA
Brief Description
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R18FNEA.pdf
Availability of CRCW06031R18FNEA
QUANTITY
CRCW06031R18FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R18FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R18FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R18FNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R18FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R18FNEA Details Description
Related parts for CRCW06031R18FNEA
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3100UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf