Vishay/Dale RWR78N8R06FSRSL
RWR78N8R06FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N8R06FSRSL
Brief Description
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N8R06FSRSL.pdf
Availability of RWR78N8R06FSRSL
QUANTITY
RWR78N8R06FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N8R06FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N8R06FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N8R06FSRSL
Related LinksRWR78N8, RWR78N8R06FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N8R06FSRSL Details Description
Related parts for RWR78N8R06FSRSL
TRANSLATOR 1BIT BIDIR 6MICROPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 25A TO-264AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 3A SOT-23 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3V DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
BACKPLANE CONN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 40A SMT datasheet.pdf
22UF 200V 10X20 105C RAD datasheet.pdf