TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40AC90-1005AI
TXR40AC90-1005AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AC90-1005AI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B SLVR
Datasheet Download
TXR40AC90-1005AI.pdf
Availability of TXR40AC90-1005AI
QUANTITY
TXR40AC90-1005AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AC90-1005AI
Internal Part NumberEIS-TXR40AC90-1005AI
Cable Opening-
Diameter - Outside0.827" (21.00mm)
Shell Size - Insert11, B
Thread SizeM15x1
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AC90-1005AI
TXR40AC90-1005AI Details Description
Related parts for TXR40AC90-1005AI
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC DUAL 16QFN datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 12AWG ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED 5MM 585NM YLW CLR 12V S5.7S datasheet.pdf