Vishay/Dale RWR78S1001FSB12
RWR78S1001FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1001FSB12
Brief Description
RES 1K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1001FSB12.pdf
Availability of RWR78S1001FSB12
QUANTITY
RWR78S1001FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1001FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1001FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1001FSB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1001FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1001FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S1001FSB12
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
EXTREME SEALING TAPE GRY 2"X36YD datasheet.pdf