Vishay/Dale RNC60H4593BSB14
RNC60H4593BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4593BSB14
Brief Description
RES 459K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4593BSB14.pdf
Availability of RNC60H4593BSB14
QUANTITY
RNC60H4593BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4593BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4593BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)459k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4593BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4593BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4593BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4593BSB14
IC TX RS232 1MBPS 1UA SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 800LM WHT datasheet.pdf
HLDR SEAL FH3 MAXI 6-10 QMM GREY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf