Vishay/Dale RWR78S10R0DRB12
RWR78S10R0DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S10R0DRB12
Brief Description
RES 10 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S10R0DRB12.pdf
Availability of RWR78S10R0DRB12
QUANTITY
RWR78S10R0DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S10R0DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S10R0DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S10R0DRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S10R0DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S10R0DRB12 Details Description
Related parts for RWR78S10R0DRB12
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE RECT 20A 150V 35NS TO263AB datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
8 POS RTANG HDR ASSY W/GASKET datasheet.pdf