Vishay/Dale RWR78S1211FRB12
RWR78S1211FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1211FRB12
Brief Description
RES 1.21K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1211FRB12.pdf
Availability of RWR78S1211FRB12
QUANTITY
RWR78S1211FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1211FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1211FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1211FRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1211FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1211FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S1211FRB12
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CTLR MULTIPHASE VR12 52-QFN datasheet.pdf
DEV IP CORE DA-FIR GEN XP2 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24VQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 15A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP OCTAL D 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM (0.12) datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP datasheet.pdf
FAR SIDE BOX SUPP 1-1/2 - 2-1/8 datasheet.pdf
LED COB WHT 3500K 3STEP 95CRI datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf