Vishay/Dale RWR78S1432FRBSL
RWR78S1432FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1432FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1432FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1432FRBSL
QUANTITY
RWR78S1432FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1432FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1432FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1432FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1432FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1432FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1432FRBSL
MULTIPLEXER DUAL 4IN 3ST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 500' datasheet.pdf
HEATSHRNK IRRADIATED POLY 25-4' datasheet.pdf
SMA STRT CRIMP PLUG RG 223 datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG WHT/YEL 1000' datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 2012 datasheet.pdf