Vishay/Dale RWR78S1500FMB12
RWR78S1500FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1500FMB12
Brief Description
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1500FMB12.pdf
Availability of RWR78S1500FMB12
QUANTITY
RWR78S1500FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1500FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1500FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1500FMB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1500FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1500FMB12 Details Description
Related parts for RWR78S1500FMB12
SWITCH 8 POS DIP RECESS ROCK SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC AMP LIMIT CML TTL SIG 16ML datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MULTI VOLT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
LED COB CX1510 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf