API Delevan 1331-182J
1331-182J picture photo
Mfg. Part Number
1331-182J
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM
Datasheet Download
1331-182J.pdf
Availability of 1331-182J
QUANTITY
1331-182J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331-182J
Internal Part NumberEIS-1331-182J
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating217mA
Current - Saturation217mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq43 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant105MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331-182J
Related Links1331, 1331-182J Datasheet, API Delevan Distributor
1331-182J Details Description
Related parts for 1331-182J
IC SUPPLY VOLT MONITOR 5V TO92-3 datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 860FBGA datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 333KSPS 24-DIP datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 37.9KHZ RSIPA3 H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 30POS datasheet.pdf
RES 152 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf