Vishay/Dale RWR78S1502FRBSL
RWR78S1502FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1502FRBSL
Brief Description
RES 15K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1502FRBSL.pdf
Availability of RWR78S1502FRBSL
QUANTITY
RWR78S1502FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1502FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1502FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1502FRBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1502FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1502FRBSL Details Description
Related parts for RWR78S1502FRBSL
CAP CER 10UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 10W datasheet.pdf
CB BTS Y LONG 5 ASY datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf