Vishay/Dale RWR78S1502FRRSL
RWR78S1502FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1502FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1502FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1502FRRSL
QUANTITY
RWR78S1502FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1502FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1502FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1502FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1502FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1502FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1502FRRSL
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf