Vishay/Dale RWR78S1622FMBSL
RWR78S1622FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1622FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1622FMBSL.pdf
Availability of RWR78S1622FMBSL
QUANTITY
RWR78S1622FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1622FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1622FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1622FMBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1622FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1622FMBSL Details Description
Related parts for RWR78S1622FMBSL
HOLDER BATT 1-C CELL SOLDER LUGS datasheet.pdf
SOFTWARE LICENSE 24F,30F,33F datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf