Vishay/Dale RWR78S18R0DPRSL
RWR78S18R0DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S18R0DPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S18R0DPRSL.pdf
Availability of RWR78S18R0DPRSL
QUANTITY
RWR78S18R0DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S18R0DPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S18R0DPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S18R0DPRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S18R0DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S18R0DPRSL Details Description
Related parts for RWR78S18R0DPRSL
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
TXRX MM SFP LC DMI BAIL DELATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
DIE I2 .156 PLUG (190310031) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf