Vishay/Dale RWR78S18R0FSB12
RWR78S18R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S18R0FSB12
Brief Description
RES 18 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S18R0FSB12.pdf
Availability of RWR78S18R0FSB12
QUANTITY
RWR78S18R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S18R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S18R0FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S18R0FSB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S18R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S18R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S18R0FSB12
IC MPU CAN DUAL HS IND 68-PLCC datasheet.pdf
MODULE INTERFACE USB CAT5E datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DC-DC CONVTR +/-15V 20W +/-.667A datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-MSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-SC 12-PLEX datasheet.pdf
IC SW DPDT 2.4GHZ, 6GHZ 6-TSON datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf