Vishay/Dale RWR78S1992FRRSL
RWR78S1992FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1992FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.9K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1992FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1992FRRSL
QUANTITY
RWR78S1992FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1992FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1992FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1992FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1992FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1992FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1992FRRSL
SENS OPTO SLOT 2.54MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7A 14.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf