Vishay/Dale RWR78S1992FRRSL
RWR78S1992FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1992FRRSL
Brief Description
RES 19.9K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1992FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1992FRRSL
QUANTITY
RWR78S1992FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1992FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1992FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1992FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1992FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1992FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1992FRRSL
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONG 1/0AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 15MM datasheet.pdf