Vishay/Dale RWR78S1R00FSS73
RWR78S1R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1R00FSS73
Brief Description
RES 1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1R00FSS73.pdf
Availability of RWR78S1R00FSS73
QUANTITY
RWR78S1R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S1R00FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)