Vishay/Dale RWR78S2002FSB12
RWR78S2002FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2002FSB12
Brief Description
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2002FSB12.pdf
Availability of RWR78S2002FSB12
QUANTITY
RWR78S2002FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2002FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S2002FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2002FSB12
Related LinksRWR78S2, RWR78S2002FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2002FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S2002FSB12
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
QKE BACKPLANE PRELOAD AS-SY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A 8SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 50CM BLUE datasheet.pdf